Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy przewlekłej choroby płuc

Rozedma płuc, czyli choroba przewlekła płuc zaliczana do chorób zawodowych wywołana jest przez zanieczyszczenia środowiska i palenie papierosów. Do najczęściej występujących objawów a jednocześnie najmniej charakterystycznych zaliczamy kaszel i duszności.

Zobacz również opis choroby: Przewlekła choroba płuc

Pierwszym objawem, który pojawia się na początku choroby jest właśnie kaszel. Z tym, że u każdego występować może inaczej. U części pacjentów będzie pojawiał się tylko za dnia, podczas gdy inni chorzy mogą doświadczać napadów kaszlu głównie nocą. Dodatkowo, sam kaszel może mieć różną częstotliwość. U jednych będzie on regularny, a u innych napadowy. Napadowy może wydawać się mniej podejrzany, gdyż atakuje w różnych porach dnia lub nocy, po czym ustaje na jakiś czas. Wraz z kaszlem pojawić się może również odksztuszanie, które w swojej specyfice i przy połączeniu z kaszlem mogą być bardzo podobne do objawów zapalenia oskrzeli. Warto również dodać, że istnieją przypadki osób, które nie kaszlą w ogóle. W takich sytuacjach, można powiedzieć, że choroba na początku przebiega bezobjawowo. Z dalszym rozwojem choroby odczuwana jest duszność, która początkowo występuje po aktywności fizycznej. Z czasem może być to zwykłe wyjście po schodach, a w konsekwencji pojawiać się może nawet podczas spoczynku, czyli siedząc na fotelu lub pracując przed biurkiem. Sama duszność też może występować w różnym stopniu nasilenia i w różnej częstotliwości, najczęściej jest jednak napadowa.

Osoby dobrze znające własne ciało mogą również zaobserwować zmianę budowy klatki piersiowej.  Z powodu nadmiaru przestrzeni powietrza w płucach, klatka piersiowa może ulec poszerzeniu, przez co wyglądem przypominać może beczkę. Mówi się wtedy o beczkowatej klatce piersiowej. Wraz z zmienioną budowy klatki, deformacji ulec może również kręgosłup, który staje się nadmiernie wygięty do tyłu. Do innych objawów zaliczyć można:

 • ból w klatce piersiowej,
 • obrzęki na dłoniach, palcach, stopach,
 • sinienie ust, policzków i małżowiny usznej,
 • dyskomfort w jamie brzusznej,
 • ból głowy,
 • nudności,
 • osłabienie,
 • brak łaknienia,
 • obniżenie ciśnienia,
 • bladość skóry,
 • ochłodzenie kończyn,

Leczenie rozedmy płuc

Niestety choroba jest nieodwracalna. Leczenie polega głównie na redukowaniu objawów i niwelowaniu przyczyn pogłębiających chorobę. Na początku, aby ustalić diagnostykę, wykonuje się zdjęcie RTG klatki piersiowej oraz tomografię komputerową. Na podstawie tych badań, można ustalić stopień zaawansowania choroby. Dodatkowo, podawane mogą być antybiotyki, których zadaniem jest zredukowanie objawów choroby jak i wzmocnienie odporności organizmu. Lekarz zalecić może również szczepionkę, która ma na celu ochronę płuc przed chorobami takimi jak grypa. W niektórych sytuacjach stosowana jest również tlenoterapia domowa, ale jest to bardzo rzadka sytuacja, której używa się głównie w zaawansowanych przypadkach.

Zobacz również opis choroby: Przewlekła choroba płuc

Ból w klatce piersiowej

Bóle w klatce piersiowej można podzielić na bóle w okolicy serca oraz na bóle w klatce piersiowej poza okolicą serca. Ból w tych lokalizacjach może być objawem rozpoczynającej się choroby. Dolegliwość ta może też być oznaką zaostrzenia się już trwającego przewlekłego procesu chorobowego.... czytaj więcej

Częste oddawanie moczu w nocy: Nykturia

Oddawanie moczu w godzinach nocnych, obudzenie się ze snu z powodu parcia na mocz, a nawet niekontrolowane wydalenie moczu podczas snu (incydentalnie), nie muszą być objawem choroby. Niepokoić powinno, gdy do oddania moczu, zarówno kontrolowanego, jak i niekontrolowanego, dochodzi więcej niż raz w ciągu jednej nocy. Wtedy może to być ozna... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy